Завданням цьогорічного конкурсу “КрутеЗНО” було дослідити та записати літературний подкаст про маловідомі та відверті факти із життя українських письменників. Загалом вийшло 2023 хвилини про майже пів сотні знакових у нашій культурі та історії імен. Учасники були з усієї України й навіть з-за кордону. Але найбільше – з тих регіонів, де не стихають вибухи, та навіть з окупації.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Інни Лебеденко.
На конкурсі “КрутеЗНО” переміг літкаст про Івана Карпенка-Карого
11-класниця Каріна Бондаренко участь у конкурсі “КрутеЗНО” брала з-за кордону. Від початку повномасштабного вторгнення її родина живе в Польщі. Лише зараз на кілька тижнів дівчина приїхала в Україну.
Родина велика й гамірна. Тож, каже, записати літкаст було не так і просто. Кілька днів на збір інформації й ще 4 години на сам запис. Вийшов подкаст на 5 хвилин.
Її витвір про Івана Карпенка-Карого – українського письменника, драматурга й актора приніс дівчині не лише перемогу. У гігабайтах інформації про нього – вона знайшла відповідь і на власне питання про вибір життєвого шляху.
“Він з дитинства ніяк не проявляв себе як актор. Він навчався в училищі, потім працював канцеляристом, що взагалі не поєднується з театром. І це дає мені заспокоєння, що необов'язково обирати професію з дитинства, бо своє призначення ти можеш знайти в 30 або 40”, – каже Каріна Бондаренко.
Чому організатори конкурсу вибрали такий формат
Якщо про Карпенка-Карого лише один літкаст, то про Лесю Українку аж 14.
- 11 – було присвячено Ользі Кобилянській.
- По 10 про Сковороду та Франка.
- 9 учасників заглибилися в біографію нашого Кобзаря.
Загалом вийшло 2023 хвилини. Це майже 200 літкастів про пів сотні українських письменників.
Такі результати вже другого етапу цього літературного конкурсу. Торік учасники в аудіоформаті ділилися враженнями про твори зі шкільної програми. Охопили майже 70%, тож цьогоріч організатори вирішили придумати щось нове.
“Зазвичай досить шаблонно ми розглядаємо постаті класиків української літератури. Ми фактично не задумуємося, де вони мешкали, що вони їли, з ким дружили, як проводили свій вільний час”, – каже координаторка Всеукраїнського конкурсу “КрутеЗНО” Ірина Плехова.
Як і торік – більшість учасників із південних та східних регіонів. І навіть із тимчасової окупації. Дехто із них не відгукнувся. Ірина сподівається, що з ними все гаразд. І чекає на звістку від кожного, щоб передати подарунки.
Цьогоріч завдяки меценатам призовий фонд вдалося збільшити до 200 тисяч гривень. Тож 10 учасників отримали по 15 тисяч гривень і ще 10 – по 5.
Алла Мазур відзначила літкаст про Майка Йогансена
Крім того, є близько двох десятків спецвідзнак. Серед них – і особлива нагорода від ведучої “ТСН. Тиждень” Алли Мазур. Її отримає 15-річний Гліб Шишкін.
“По-перше, тому що він по-новому відкрив для мене Майка Йогансена із розстріляного українського відродження. Коли я вчилася в школі, його не було навіть у програмі позакласного читання. А по-друге, за те, що він зробив це оригінально, у форматі розмови з Майком”, – каже ведуча “ТСН. Тиждень” Алла Мазур.
Гліб розповів ТСН, звідки в нього ця ідея: “Я дуже багато читав цитат його сусідів про нього, його розповідей. Мені захотілося якось повторити те, як він спілкувався, якісь його емоції”.
Йогансена обрав теж невипадково. Зокрема, обоє перейшли з російської на українську.
“Навчаючись у гімназії, він писав багато творів російською. А потім коли поступово почав чути українську, читати українською, то він просто спалив усі свої твори російською”, – зазначає Гліб.
Про це хлопець і розповідає у своєму літкасті. А ще намагається якнайповніше розповісти про звички та уподобання письменника, зокрема те, що він не любив музики.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: Новини ТСН 21:00 за 17 листопада 2023 року | Новини України
Нагадаємо, Рада ухвалила закон, який мав скасувати заочну форму навчання.
Читайте також: