На Тернопільщині розгорівся церковний скандал. В соцмережах виникла жвава дискусія через те, що днями начебто правоохоронці приїхали до Кременецького духовного училища і в той час, коли на вулиці була морозна погода, наполягали на тому, щоб студенти і студентки терміново залишили приміщення.
Що відомо про скандал
“О 6:00 ранку Кременецький Свято-Миколаївський кафедральний собор, на території якого розташоване регентське училище, оточила поліція”, – повідомили в УПЦ (МП).
Там додали: “Всім, хто перебував у приміщенні училища, а це здебільшого дівчата, було оголошено вимогу негайно залишити його. Поліція увірвалася до келій, де проживали і в цей час ще спали вихованки училища, і примусово наполягала на терміновому збиранні особистих речей. Силовиків не бентежило навіть те, що на подвір’ї в цей час – мінусова температура. Представник поліції повідомив, що йому надійшов наказ зачистити приміщення, і він цей наказ виконає. Деякі дівчата у стані стресу зачинилися в своїх келіях. У відповідь силовики погрожують виламати двері і примусово вивести їх із приміщення”.
Як розповів у коментарі для ТСН.ua настоятель собору панотець Василь, духовенство сподівалося на те, що вирішення питання буде мирним.
“Їхній хід для нас дивний, незрозумілий і жорстокий. Прямо о шостій годині, коли діти спали, увірвалися. Порізали замки. Вчинили не по-українськи, не по совісті. Напевно, так зробили, тому що хотіли це робити не в присутності тих людей, які могли зібратися. Жах. Студентів направляли до підвалу, до бомбосховища гуртожитку”, – розповів настоятель.
Пояснення поліції
Своєю чергою в Тернопільському обласному главку поліції розповіли, що поліцейські забезпечували охорону громадського порядку під час виконання судового рішення щодо Свято-Миколаївського собору в Кременці.
“Суд зобов’язав релігійну громаду повернути Миколаївський собор із келіями XVI-XVII століть, що в Кременці, Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику. Загальна площа 1 756,0 квадратних метрів”, – повідомила пресслужба ГУНП в Тернопільській області.
За даними полійцейських, термін дії договору про безоплатне користування релігійною громадою УПЦ приміщеннями Миколаївського собору та інших об’єктів, які є державною власністю, закінчився 12 лютого 2023 року.
“Незважаючи на судові рішення, священнослужителі УПЦ кілька місяців відмовлялися передати приміщення архітектурної пам’ятки Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику. На території собору розташовувалося регентське училище. Сьогодні студентів і викладачів перевезли до заздалегідь підготовлених приміщень, де вони зможуть продовжити навчання”, – повідомили в поліції Тернопільської області.
Резюмуючи, поліцейські додали: “З людьми, які перебували на території святині, спілкувалися поліцейські-психологи, поліція діалогу. Їм усім надали можливість у законному порядку покинути територію храму. Ніхто фізичної сили чи заходів примусів до людей не застосовував, все відбувалося винятково у правовому полі”.
Нагадаємо, у Кременці на Тернопільщині державна виконавча служба разом із правоохоронцями 30 листопада виселила представників УПЦ МП з історичного Свято-Миколаївського собору та комплексу споруд біля нього.
Читайте також: