Біженці можуть в’їжджати до Норвегії без біометричного паспорта та візи і перебувати у країні без реєстрації протягом 90 днів. Далі можна отримати тимчасовий захист. Для українців у Норвегії передбачене безкоштовне житло, фінансова та медична допомога.
Сайт ТСН.ua розповідає, яку допомогу надають українцям у Норвегії. Про умови проживання, розмір фінансової допомоги, медичну допомогу та навчання.
Хто може отримати тимчасовий захист у Норвегії
Тимчасовий колективний захист можуть отримати всі громадяни України та їхні сім'ї, які були переміщені внаслідок війни. А також громадяни третіх держав та особи без громадянства, які отримали захист у країнах, де триває війна, як-от Україна, та їхні родини. Українці можуть отримати дозвіл на тимчасове перебування в Норвегії на термін до одного року, з можливістю продовження до трьох років. Ви не можете отримати колективний захист, якщо:
- не проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
- проживали в Норвегії чи іншій країні до 24 лютого 2022 року;
- маєте посвідку на проживання в Норвегії;
- не є громадянином України, але маєте посвідку на проживання в Україні.
Норвегія не є членом ЄС, тому процедура оформлення захисту трохи відрізняється.
Житло для українців у Норвегії
Українцям у Норвегії надають безкоштовне житло. Після прибуття біженців селять у приймальному центрі. А потім, після оформлення документів, – в одній із громад країни. Саме комуна відповідає за надання житла. Найчастіше українців розселяють у спеціальних невеликих гуртожитках. Щоб отримати тимчасовий захист, не обов’язково жити в наданому житлі – можна самостійно орендувати квартиру.
Медична допомога для біженців у Норвегії
Біженці також мають право отримувати в Норвегії медичну допомогу, якщо ви захворіли, потребуєте отримання стоматологічних послуг або маєте певну залежність. Однак дорослі після відвідування лікаря мають сплачувати персональну частку. Сума коливається в межах 15-35 євро. Втім, допомога надається, навіть якщо ви не маєте можливості за неї сплатити. За госпіталізацію в лікарні платити не треба.
Виплати для біженців у Норвегії
Фінансову допомогу в Норвегії можуть отримувати українці, які не в змозі забезпечувати себе самостійно. Вони отримують право на грошову допомогу. Щомісячні виплати перші пів року, під час інтеграційної програми, становлять близько 1 800 євро на дорослу людину. Суму з часом коригують – приблизно 650 євро на дорослого та від 250 до 350 євро – на кожну дитину.
Освіта для біженців у Норвегії
Діти з України від 6 до 16 років у Норвегії мають право на безкоштовну освіту. Після цього можна отримати державне місце в коледжі або в університеті зі стипендією.
Детальніше про те, як подати заяву про надання тимчасового захисту, можна на сайті посольства України в Королівстві Норвегія.
Нагадаємо, що правила в'їзду до країн ЄС посиляться від 2024 року. Зміни торкнуться українців та мешканців інших безвізових країн – для перетину кордону доведеться отримувати спеціальний дозвіл ETIAS і сплачувати за нього збір у розмірі 7 євро. Також потрібно буде заповнити спеціальну анкету, яку мають схвалити.
Читайте також: