Історична подія: Зеленський повідомив гарну новину, а Орбана нарешті “заткнули”

Ексклюзив ТСН

Історичне рішення з краплею невизначеності. Попри запеклий спротив прем’єра Угорщини Віктора Орбана, Європейська комісія таки погодила початок переговорів з Україною про вступ.

В Україні це вже назвали історичним досягненням, але є два важливі нюанси. Які саме? А також хто виставив Орбана за двері через Україну — про все це розповів в ексклюзивному сюжеті для TSN.ua журналіст Артем Зябкін.

Зеленський привітав українців

Історичний успіх! Попри скажену протидію кількох країн-членів ЄС, Європейська комісія таки погодилася розпочати переговори про вступ України до Союзу. З терміновим зверненням із центру Львова вийшов Володимир Зеленський. Президент процитував Шевченка.

Президент має рацію, бо роботи в України ще багато. Бо навіть цей крок дався Україні дуже важко. І йдеться не лише про реформи. Як раніше підтверджували в Європейській комісії, Україна виконала всі критерії для початку переговорів. Верховна Рада підтримала 6 із 7 необхідних законів, зокрема і про освіту, який вимагав повернути нацменшинам ширші права для навчання рідними мовами у школах і садках. 7 і останній закон — про лобізм — уже зареєстрований у парламенті.

А ось тут і вийшов на арену одіозний Віктор Орбан. Перед самим початком саміту у Брюсселі угорський прем’єр завів стару “шарманку”. Його в Україні не влаштовує буквально все. Не задовольнило його навіть звернення представників угорців Закарпаття. Ті просили його не тикати Україні палиці в колеса і не блокувати рішення. Але все марно. На саміт Орбан прибув на хвилі “слави” і видав:

“Немає жодної причини обговорювати членство України в ЄС зараз”, — заявив він.

Читайте провідні новини дня:

А посилався Орбан саме на невиконання 7-ми критеріїв, тож ніс буквально маячню, аби лиш не дати Україні шансу. Напередодні саміту в Європейській комісії, щоб догодити Угорщині, навіть погодилися розблокувати 10 мільярдів євро допомоги для Будапешта, без яких той лишився через проблеми з верховенством права у країні, свободою слова та корупцію. Тобто через усе те, що Віктор Орбан щойно закидав Україні. Орбан через свого радника вирішив вибити собі втричі більше, але у Брюсселі на шантаж не повелися.

Вже на саміті за зачиненими дверима вмовляли Орбана отямитися буквально всі, причому по черзі. Спочатку на офіційний сніданок його запросили два європейські важковаговики: канцлер Німеччини Шольц і президент Франції Макрон. Після їх невдачі вже за обідом його вмовляла прем’єрка Італії Джорджа Мелоні. Теж безуспішно. Зрештою, ситуація стала такою напруженою, що в хід пішли вже недипломатичні важелі.

Шольц “послав” Орбана!?

Як пишуть ЗМІ, Олаф Шольц заявив Орбану: “Як ти єдиний проти, то йди із залу”. А прем’єр Бельгії Александер де Кроо взагалі порекомендував Орбану “заткнутися і тримати язика за зубами”. Переконував присутніх у залі і Зеленський.

“Дуже важливо, щоб сьогодні не сталося так, що Європа повернеться знову до часів нерішучості. Нікому не має здатися, ніби Європа не дотримується слова. Люди в Європі не зрозуміють, якщо задоволена посмішка Путіна буде нагородою за засідання у Брюсселі”, — сказав президент України.

До речі, Орбан, схоже, вирішив таки не засмучувати свого московського товариша і вийшов із зали, а інші проголосували без нього.

“Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ України та Молдови. #EUCO надано статус кандидата Грузії. І ЄС розпочне переговори з Боснією та Герцеговиною, коли буде досягнуто необхідного рівня відповідності критеріям членства, і запросив комісію доповідати до березня з метою ухвалення такого рішення. Чіткий сигнал надії для їхніх людей і для нашого континенту”, — написав Шарль Мішель.

Свою втечу Орбан потім зухвало пояснив тим, що не міг бути присутнім у залі, де ухвалюють таке неправильне рішення. Але, на щастя, поперти проти 26 таки не наважився.

Проте не варто говорити про те, що Орбан грає виключно на руку Кремлю. Влада Угорщини вже давно виступає проти розширення ЄС як такого, і не лише через особисті симпатії, а й через доступ до європейського гаманця. Якщо Україна вступить до Союзу, то вона в перші роки навряд чи зможе скидатися у спільний “портфель”, як це роблять Німеччина чи Франція. Цього не робить досі й Угорщина. Натомість разом із Польщею, Словаччиною та іншими отримують мільярди євро на рік із цього гаманця.

Переживають на сході ЄС і через те, що їхні аграрії не витримають конкуренції з українськими фермерами. Висновки робіть самі. Але як не парадоксально, за даними видання DW, більшість угорців і поляків з цим не погоджуються і наразі підтримують членство України в ЄС.

Але у Орбана ще є туз у рукаві. Йдеться про угорське вето на фінансування у 50 мільярдів євро для України від ЄС. Ці гроші Союз планував виділяти Україні потроху аж до 2027 року, зокрема спрямувати на відновлення. До них союзники можуть повернутися уже в січні або ж в березні 2024-го.

Коли стартують реальні переговори?

Вже весною мають розпочатися й реальні переговори України про вступ до ЄС, кажуть експерти. Тільки б Орбан знову не став на заваді. А він прозоро натякнув, що не дасть Україні приєднатися до ЄС.

“Мені не вдалося їх переконати. Одним з їхніх аргументів було те, що їх 26, а я один. Але вирішальним аргументом було те, що Угорщина нічого не втрачає, оскільки останнє слово буде за національними парламентами, тож парламент Угорщини може проголосувати за це. Буде ще 75 випадків, коли ми зможемо зупинити це”, — зазначив Орбан.

Як пише видання Bloomberg, змінить Орбан свою думку лише тоді, коли ЄС поверне всю заблоковану допомогу від ЄС, а це близько 30 мільярдів євро. В будь-якому разі такий крок від ЄС дуже важливий для України.

Що дає рішення про початок переговорів?

По-перше, це потужний сигнал для США, де також ніяк не дійдуть згоди щодо України. Якщо 27 країн з усієї Європи домовилися і подолали “вето”, то чому цього не зробити конгресменам?

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ІСТОРИЧНА ПОДІЯ! Зеленський повідомив гарну новину! А хто “заткнув” Орбана?!

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *