У виданні “Сурма” зазначають, що в Україні є десятки прізвищ, які, хоч і піддаються систематизації, оповиті таємницею свого походження. Як приклад, приводиться досить поширене прізвище Масляк.
На перший погляд прізвище здається досить “прозорим” і зрозумілим. Однак є вчені, які вважають, що воно веде до арабського воєначальника, сина халіфа та нащадка пророка Мухамеда, Масламака. Він воював на території сучасної України приблизно в VIII столітті.
Однак, навіть якщо таке походження є легендою чи міфом, проте існують й інші схожі прізвища: Маслак, Маслик, Маслюк, Маслік. Вони всі на основі кореня “масл-“, а далі ідуть різні голосні літери українського алфавіту. Автори статті стверджують, що науковці все ще не можуть зрозуміти, чому так.
Не менш загадковими українськими прізвищами вважаються такі, що закінчуються на -но: Лахно, Дахно, Махно, Кахно, Тахно, Вахно. Тут підхід до створення родового імені зовсім інший, але що вони всі означають — невідомо й до нині.
Покриті справжньою таємницею також прізвища з закінченням на -ман: зокрема, Сурман, Бритьман, Бацман, Бікман, Котьман. Наприклад, прізвище Бацман у перекладі з данської мови означає “човняр”, однак, незрозуміло, звідки таке родове ім'я взялося аж на Полтавщині. Існує думка, що це все нащадки вікінгів. В такому разі цим прізвищам має бути не менше 1500 років. На Київщині та Полтавщині є й інші загадкові прізвища: Аріон, Демідіон, Завізіон тощо.
Очевидно, що вони класифікуються за закінченням “-іон”. А ось полтавські прізвища Івер, Хавер та всі інші, схожі на них, зустрічалися в реєстровому переліку козацьких полків. Нині ж вони залишилися лише на Полтавщині.
Досить загадковими залишаються такі родові імена як Передрій, Передерій. Вчені все ще не знайшли відповіді на запитання, звідки вони прийшли і скільки їм років. Є думка, що “передрая” — слово з перської мови, яке означає “скіф заморський”.
Читайте також: