На Україну насувається гостра проблема з фінансуванням соціальної сфери. Все – через нерішучість партнерів і затримки з ухваленням допомоги.
Що кажуть у Міністерстві соцполітики та чи отримають українці свої виплати 2024-го, йдеться в ексклюзиві Артема Зябкіна TSN.ua.
У Мінсоцполітики б’ють на сполох
Заява міністерки соціальної політики Оксани Жолнович змусила напружитися всіх українців. Вона повідомила про невтішну ситуацію з фінансами в Україні та попередила: в Мінсоцполітики змушені розглядати сценарій, за якого держава відмовиться від індексації пенсій. Її досі планували провести 1 березня.
“Можливо, не вдасться, якщо будуть такі ризики, говорити про індексацію. Але базова пенсія буде виплачена, і на це кошти ми знайдемо”, – зазначила Жолнович.
Пенсій може не бути?
За даними Пенсійного фонду України, наразі держава опікується 10-ма з гаком мільйонами пенсіонерів. І це при тому, що всього на території Україні залишилося від 28 до 34 мільйонів її громадян, працездатних – близько 12 мільйонів.
А це саме ті люди, які продовжують сплачувати податки, чим і сплачують пенсії старшим. Попри цю відверто сумну статистику, в Мінсоцполітики запевняють – пенсії точно виплатять, бо бюджету на них точно вистачить. Але їх можуть не індексувати, тобто не збільшити з огляду на інфляцію гривні. Проблема в тому, що Захід зволікає з передаванням обіцяної фінансової допомоги Україні.
Раніше про такий ризик висловилася і перша віцепрем’єрка – міністерка фінансів Юлія Свириденко. За її оцінкою, прогнози ще гірші. Якщо у США та ЄС на початку 2024 року не узгодять фінансову допомогу Україні, без зарплат, виплат і допомоги залишаться мільйони українців, а економіка знову “стиснеться” до формату виживання.
За її словами, Україні доведеться затримати виплату заробітної плати для 500 тисяч державних службовців і 1,4 мільйона вчителів, а також виплати 10 мільйонам пенсіонерів, якщо іноземна допомога не надійде.
“Підтримка партнерів надзвичайно важлива. Нам це потрібно терміново”, – наголосила Свириденко в інтерв'ю FT.
Для того, щоб виконати всі зобов'язання перед українцями, зокрема вчителями, лікарями і держслужбовцями, Україні потрібна величезна сума – щонайменше 37 мільярдів доларів лише від партнерів. А вони, на жаль, наразі не можуть виділити Україні обіцяні та вже узгоджені десятки мільярдів.
“Запит на фінансування в розмірі 60 мільярдів доларів, поданий адміністрацією президента США Джо Байдена, залишається у глухому куті в Конгресі, тоді як на запропонований чотирирічний пакет підтримки ЄС на суму 50 мільярдів євро цього місяця було накладене вето Угорщиною”, – пишуть у Financial Times.
ЄС поки блокує допомогу Україні
Але насправді не виплатами єдиними. Обіцяний ЄС пакет допомоги у 50 мільярдів євро, який в середині грудня заблокувала Угорщина, включав у себе і такі важливі мільярди на загальний економічний розвиток України під час війни. На 2024 рік в українському бюджеті зазначений непоганий темп зростання економіки, а точніше кажучи, її відновлення – на 4,5% за рік.
Свириденко висловила надію, що ЄС схвалить підтримку в лютому та надасть кошти до кінця березня, однак вона сказала, що цього “буде недостатньо”.
Міністерка зазначила, що запропонований ЄС механізм фінансування на 50 млрд євро включає 8 млрд євро гарантій розподілу ризиків, за допомогою яких Київ мав намір залучити в економіку 30 млрд євро приватних інвестицій.
“Це не просто збереження самої макроекономічної стабільності, а створення передумов для відновлення економіки та повернення українців”, – наголосила Свириденко.
У планах Мінфіну – повернути щонайменше 1,5 мільйона українців за наступний рік. Звісно, для його реалізації треба покращити безпекову ситуацію в країні. Тут усі надії покладають на ЗСУ.
Коли погодять допомогу Україні?
Чи погодять Україні допомогу в США та ЄС – питання досі відкрите. Наразі американські конгресмени у відпустці і повернуться до українського питання у середині січня. В ЄС же спробують оминути угорське вето аж 1 лютого. За даними ЗМІ, заради цього Брюссель готовий піти на поступки Будапешту і розблокувати для Орбана 20 мільярдів замороженої допомоги з фондів ЄС. Той не отримав ці гроші через порушення свободи слова у власній країні.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео:
Українці можуть залишитися без зарплат і пенсій? Пояснюємо, що відбувається!