В Україні вже більше місяця на різних рівнях заявляють про дефіцит боєприпасів на фронті, зокрема і снарядів.
Якою ця ситуація є зараз, чи є ця нестача критичною та чи не дозволить це ворогові просуватися далі територією України – про це в коментарі для ТСН.ua розповів військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
“Коли ми говоримо “снаряд”, то це не зовсім коректно. Артилерія переважно використовує постріли. Це засіб ураження, який, окрім усього іншого, має пороховий заряд. Це стосується і танкових пострілів. Дійсно, ми зараз перебуваємо в такій ситуації, коли змушені досить серйозно економити. Ця економія є наслідком того, що наші партнери, наприклад, США, недопостачають нам необхідну кількість боєприпасів, щоб тримати паритет з росіянами. Хоча й до того у нас не було особливого паритету. Ми маємо проблематику з боєприпасами”, – каже Олександр Коваленко.
До цього він додає таке: “Європа спочатку заявляла, що не може виготовити для нас мільйон боєприпасів, потім сказала, що здатна. Всі ці моменти впливають на можливості наших військ реагувати на загрозу під час штурмів росіян. Економія – це не просто економія, тому що не вистачає. Економія – це і те, що ми повинні розраховувати на те, що через деякий час, можливо, нам ці снаряди та ці постріли знадобляться на інших напрямках. Ми повинні не тільки відправляти на передову, а й формувати резерв. Саме через це і виникає відповідний дефіцит”.
Крім цього, експерт розповів про співвідношення пострілів на фронті: “На жаль, станом на сьогодні у нас досить жорстка економія. Наші партнери продовжують постачання, але воно недостатнє для того, щоб вийти на якийсь паритет з росіянами. У нас співвідношення використаних пострілів на добу 1 до 5, 1 до 6, іноді – 1 до 7, 1 до 8“.
Європа нарощує виробництво
В Європі нарощується виробництво боєприпасів, зокрема і для України.
“Вони значно збільшили виробництво, але воно має декілька категорій. Одна з них – це компенсація того, що вони вже відправили для України. Деяку частину вони виготовляють для компенсації. Другий момент – у них ще є експортні замовлення від інших країн. Європейські партнери мають технічну й технологічну можливість збільшення виробництва боєприпасів. Але все це збільшення має декілька факторів. По-перше – часовий фактор, час. Друге – виконання експортних замовлень, а потім уже – для потреб України”, – каже Олександр Коваленко.
Дефіцит поки критичний
“Дефіцит боєприпасів критичний. У цьому я не можу нікого ніяк заспокоїти. У нас дійсно критично не вистачає боєприпасів для артилерії. Ми намагаємося виходити з цієї ситуації“, – оцінює ситуацію Олександр Коваленко.
Він додає: “Дрони – це один з таких елементів, які допомагають нам у цьому питанні вирішувати ті чи інші бойові завдання. Але загалом дрони не треба порівнювати з артилерійським пострілом. Це різні речі. Це і відстань, і якість, і багато чого іншого. Дрони – це елемент впливу на ворога у ближньому радіусі дії. Чи може дрон бути ефективним у глибину на 40 км від лінії боєзіткнення? Ні, крім дорогого, який має бойову частину до 150 кг вибухової речовини. Насправді повної заміни функціоналу артилерії дрони не можуть забезпечити. У них зовсім інший функціонал. Дрони можуть компенсувати нестачу артилерійських боєприпасів, але замінити – ні”.
Нагадаємо, раніше заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк в інтерв’ю ВВС повідомив про те, чим можна компенсувати нестачу снарядів у ЗСУ.
Читайте також: