Оцінку рівня боротьби України з корупцією в щорічному Індексі сприйняття корупції (СРІ) покращено на три бали – до рекордно високих в історії країни 36 балів зі 100 можливих, що дало змогу Україні піднятися зі 116-го на 104-те місце в рейтингу зі 180 країн.
Про це йдеться у звіті антикорупційної організації Transparency International.
“Україна продемонструвала непоганий результат цього року і прогресивну динаміку за десять років. Наразі ми вже доросли до показників країн-кандидатів до ЄС… Ми побудували антикорупційну екосистему з нуля і вже маємо реальні вироки за топкорупцію, але нам усе ще потрібно багато працювати, щоб наздогнати показники країн ЄС”, – наведено в повідомленні слова виконавчого директора Transparency International Андрія Боровика.
Водночас він зазначив, що якщо випадки тиску на журналістів і представників громадськості й надалі триватимуть, якщо влада втручатиметься в різні сфери держуправління, а корупційні скандали, пов'язані з обороною, не вщухатимуть, Україна зможе дуже швидко втратити свої досягнення.
Згідно з дослідженням, зростання України на 3 бали – один із найкращих результатів за минулий рік у світі. Також Україна стала однією з 17 країн у нинішньому СРІ, які продемонстрували свій найкращий показник за весь час.
Згідно з дослідженням, стільки ж балів мають Алжир, Бразилія та Сербія. На один бал Україну випередили Албанія, Аргентина, Білорусь, Гамбія, Ефіопія та Замбія.
Світовими лідерами Індексу сприйняття корупції 2023 року є Данія з 90 балами, Фінляндія – 87, Нова Зеландія – 85 і Норвегія – 84 бали.
Серед аутсайдерів у цьогорічному дослідженні – Сомалі (втратило 1 пункт і з 11 балами посідає останнє 180 місце), Південний Судан, Сирія та Венесуела, які набрали по 13 балів і розділяють 177 сходинку.
У Transparency International наголосили, що таких результатів Україна змогла досягти завдяки зосередженню уваги на реформах системи правосуддя, з огляду на реструктуризацію органів судового самоврядування та підвищення незалежності судової влади.
“Зусилля зі зміцнення потенціалу та незалежності його антикорупційного агентства (НАБУ) та органу антикорупційного переслідування (САП) – у поєднанні з національною стратегією з боротьби з корупцією та її комплексною програмою реалізації – забезпечили міцне підґрунтя для постійної боротьби з корупцією. Прогрес також підтверджується активною участю громадянського суспільства, наприклад підтвердженням вимоги державних чиновників подавати електронні декларації про свої активи”, – вважають в організації.
У Transparency International також додали, що державні закупівлі в Україні залишаються значною мірою конкурентними та отримують визнання Світового банку, а зусилля уряду, особливо в галузі відновлення, відіграли важливу роль у посиленні підзвітності та контролю.
Попри ці поліпшення, існування значної кількості справ про корупцію на високому рівні залишається серйозною проблемою. Зусилля уряду у боротьбі з корупцією на вищому рівні, зокрема за допомогою звільнень і кримінальних розглядів, демонструють його прихильність до вирішення цієї проблеми. У дослідженні йдеться про те, що це також показує, що наявні системи функціональні й здатні виявляти такі випадки. Однак вони наголошують на поточних проблемах і необхідності вжиття стійких і комплексних антикорупційних заходів для України, щоб домогтися повної реформи та європейської інтеграції.
Заступник міністра економіки Олексій Соболєв позитивно оцінив такі результати, і поставив за мету на наступні десять років додати ще 11 балів у цьому рейтингу.
“Мені здається це дуже добрий результат і гарна відповідь всім на закиди про те, як тут все з цим погано. Щоб бути взагалі лідерами в світовій боротьбі з корупцією за останні 10 років, то потрібно було б додати ще 5 балів, як у Узбекистану. Тоді у нас був би індекс зараз не 36 балів, а 41, як у Косово, Південної Африки чи у В'єтнаму. Це до того, щоб мати розумні реалістичні очікування”, – написав він у Facebook.
Нагадаємо, останнім гучним корупційним скандалом в Україні є про сім'ю львівського бізнесмена Гринкевича – найбільшого постачальника Міноборони. Що відомо про скандальну родину – читайте ТУТ.
Читайте також: