Безпекові угоди України з іншими державами: експерт пояснив, що означають ці документи

Ексклюзив ТСН

Україна продовжує підписувати двосторонні безпекові договори. Такі домовленості вже досягнуто з Нідерландами, Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією. А ще – Італією та Канадою.

Про це йдеться у сюжеті кореспондента ТСН Олександра Романюка.

Що відомо про безпекові угоди для України

1 березня Україна підписала безпекову угоду з Нідерландами. Наразі наша країна має вже 7 таких документів із країнами “Великої сімки” та ЄС.

Все починалося з Вільнюського саміту НАТО. Україна тоді хоч і не отримала чітких дат членства в Альянсі, втім, уклала спільну декларацію з членами G-7. Держави зобов'язалися підтримати український курс до НАТО та подбати про нашу безпеку на цьому шляху.

Важливість безпекових угод – думка експерта

Політичний експерт Тарас Загородній каже, що істерична реакція росіян на цю декларацію була красномовною. Бо, власне, ці угоди багато в у чому дублюють співпрацю в межах НАТО.

“Це двосторонні договори з кожною окремою країною, які беруть на себе певні зобов'язання передусім щодо військової допомоги, обміну ВПК та багато чого іншого”, – каже він.

Що передбачають безпекові угоди

На першу угоду з британцями довелося чекати майже пів року. Саме стільки пішло на те, щоб домовитися, що Лондон співпрацюватиме з Києвом в обміні розвідданими, військовій підготовці, оборонно-промисловій галузі.

Наступними стали Німеччина та Франція. Як і британська, угоди з ними розраховані на 10 років і передбачають, зокрема, фінансову підтримку України. Понад 7 млрд євро від ФРН і 3 мільярди від Франції на 2024 рік.

Інший підписант – Данія – забов'язалася зосереджувати зусилля на наданні F-16, боєприпасів і тренажерів до них, а також навчанні та обслуговуванні літаків.

Канада надаватиме Україні дипломатичну, фінансову, військову, розвідувальну та кібернетичну допомогу. А також дбатиме про вимушених українських переселенців.

В аналогічному документі з Італією йдеться і про співпрацю в політичній, фінансовій сферах та у сфері реформ.

Нові підписанти – Нідерланди – обіцяють сприяти зміцненню українських Повітряних сил. Тобто кожна угода, кажуть експерти, по своєму унікальна і дає Україні можливості доступу до інформації або технологій.

В Офісі президента кажуть – наразі переговори про підписання подібних договорів тривають і з іншими країнами. Також від багатьох лунала зацікавленість долучитися до процесу.

Україна інтегрується до НАТО

“Україна вже інтегрується до військових структур НАТО, ми вже фактично де-факто в НАТО, лише без 5 статті. Взаємодія розвідок, обмін інформацією, досвідом, озброєнням, спільне виробництво – так це і є НАТО”, – пояснює Тарас Загородній.

Водночас, визнають експерти, такі угоди все ж мають певні ризики. Країни-підписанти можуть їх скасувати, якщо у них зміниться влада. Щоправда, такі дії можуть взяти під сумнів демократичні цінності цих країн.

Втім, Україна все ж має скористатися можливістю і взяти з цих угод за максимумом. Вчитися, переймати досвід, розвивати спільні проєкти, ще більше модернізувати військо, щоб у перспективі стати серйозним гравцем, з яким партнери самі бажатимуть співпрацювати.

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: Новини ТСН 22:00 за 1 березня 2024 року | Новини України

Нагадаємо, в Повітряних силах розкрили, як вдалося знищити 13 російських літаків за місяць.

Читайте також: 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *