Березень 2024 року в Україні принесе низку змін, зокрема щодо пенсій і виплат для внутрішньо переміщених осіб. Значно менше ВПО отримуватимуть допомогу від держави, натомість пенсіонери отримають невелике зростання пенсій.
Крім того, незабаром розпочнеться вступна кампанія-2024, а на всіх українців чекає перехід на літній час. Сайт ТСН.ua зібрав головні березневі зміни.
Зміна правил виплат для ВПО
Від 1 березня виплати для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) отримуватимуть уже не всі. Допомогу автоматично продовжать для найвразливіших категорій, які не мають можливості працювати:
- пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
- людей з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей;
- дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування – до віку 23 років, а також батьків-вихователів і названих батьків.
Іншим категоріям ВПО потрібно подавати нову заяву на виплату допомоги. Її можна буде отримати за умови, якщо розмір доходу в таких родинах не перевищує 9 444 грн на одну людину.
Під час подання документів на виплати державні органи перевірятимуть майновий стан переселенців. У допомозі буде відмовлено тим родинам, у яких протягом трьох місяців перед зверненням хоча б хтось вчинив певні дії або відповідає таким критеріям:
- придбав автомобіль молодше п’ятирічного віку;
- одноразово оплатив роботи чи послуги на суму понад 100 тисяч гривень;
- придбав нерухомість, земельну ділянку, товари довгострокового вжитку, іноземну валюту або банківські метали, цінні папери – на суму понад 100 тисяч гривень;
- має на депозитному рахунку кошти чи облігації внутрішньої державної позики на загальну суму більше 100 тисяч гривень;
- має у власності придатне до проживання житло площею не менше 13,65 квадратних метра на одного члена сім’ї на території, де не ведуться бойові дії і яка не є тимчасово окупованою;
- придбав житло за рахунок грошової компенсації з державного чи місцевого бюджету;
- після переїзду перебуває на повному державному утриманні або в місцях позбавлення волі.
Також допомогу не призначать тим, хто на момент звернення перебував за кордоном більше 30 днів поспіль або 60 днів сукупно протягом шести місяців – крім службових відряджень, оздоровлення та лікування. А також – засудженим за колабораціонізм чи оголошеним у розшук.
Не отримуватимуть після 1 березня допомогу й ті, хто повернувся до свого житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території.
Також ще шість місяців виплат у разі подавання заяви зможуть отримати:
- родини з дітьми до 14 років, які не можуть відвідувати виховні йа навчальні заклади чи їхнє навчання відбувається в гібридному форматі, через що батьки не мають змоги працювати;
- родини, у яких один із членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи чи дитиною з інвалідністю віком до 18 років або тяжко хворою дитиною;
- діти, які прибули без супроводу батьків;
- вагітні жінки від 30 тижня вагітності.
Індексація пенсій
Від 1 березня 2024 року уряд проведе планову індексацію пенсій для понад 10 мільйонів українців. Їхні пенсії підвищаться в середньому на 8%. Індексацію проведуть автоматично, жодних заявок подавати для цього не потрібно.
Середній розмір підвищення – 322 гривні. Це означає, що середня пенсія зросте до 5 717 грн.
Кого стосується індексація пенсій від 1 березня:
- 9,5 млн “цивільних” пенсіонерів, яким пенсію призначено на загальних підставах;
- 596 тис. пенсіонерів силових відомств;
- 97,8 тис. “чорнобильців”;
- 161,4 тис. потерпілих та осіб, які мають право на щомісячні страхові виплати в разі смерті потерпілого (проіндексовано буде саме ці виплати);
- пенсії 20,8 тис. науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування.
Підвищення мінімальних пенсій
Водночас в Україні від 1 березня перерахують і мінімальні пенсії. Врахують оновлений прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який зріс від 2 093 до 2 361 грн. А отже, збільшаться мінімальна пенсія за віком, доплати за понаднормовий стаж пенсіонерам, які не працюють, а також надбавки й підвищення, мінімальні пенсійні виплати та максимальна пенсія.
Перерахунок пенсій також буде проведено автоматично, без звернень пенсіонерів.
У Пенсійному фонді пояснили, що йдеться про таке підвищення залежно від віку та кількості років страхового стажу:
- розмір мінімальної пенсії (незалежно від віку, стажу та закону, відповідно до якого призначено пенсію) – збільшення від 2 520 грн до 2 725 грн;
- пенсія пенсіонерам, які не працюють, віком від 65 до 70 років зі стажем від 30 років для жінок і від 35 років для чоловіків – збільшення пенсій від 3 120 грн до 3 370 грн;
- пенсіонерам віком від 70 до 80 років зі стажем понад 30 років для жінок і понад 35 для чоловіків – збільшення від 3 000 грн до 3 240 грн;
- пенсіонерам від 80 років зі стажем від 20 для жінок і від 25 років для чоловіків – збільшення від 3 120 грн до 3 370 грн;
- пенсіонерам до 70 років зі стажем від 30 років для жінок і 35 років для чоловіків, а також для в осіб з інвалідністю I групи – від 2 760 грн до 2 980 грн.
Реєстрація на НМТ
Від 14 березня розпочнеться реєстрація для участі в національному мультипредметному тесті (НМТ). Вона триватиме до 11 квітня 2024 року. Цьогоріч зареєструватися на участь можна лише в онлайн-режимі.
Для цього кожен майбутній учасник НМТ має:
- створити персональний електронний кабінет на сайті Українського центру оцінювання якості освіти,
- завантажити до нього необхідні документи,
- внести інформацію про себе,
- обрати предмет за вибором, який він складатиме під час іспиту.
До 15 квітня можна буде внести зміни до інформації в електронному кабінеті. Наприклад, змінити місце проходження або предмет за вибором. Окрім основного періоду реєстрації, передбачено також додатковий період – від 10 травня до 15 травня.
Основна сесія НМТ відбудеться від 14 травня до 25 червня 2024 року. Додаткова сесія – від 11 липня до 19 липня.
Зміни в мобілізації
Орієнтовно 6 березня Верховна Рада має почати розгляд у другому читанні скандального законопроєкту про мобілізацію. Таку дату анонсували народні депутати Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк. Та через тисячі внесених правок його ухвалення може затягнутися.
Перехід на літній час
В останню неділю березня Україна перейде на літній час. 31 березня о третій годині ночі годинник треба буде перевести на одну годину вперед.
Новий потяг до Карпат
Укрзалізниця запускає новий потяг № 203/204 Дніпро – Ворохта від 1 березня. У компанії пояснили потребу початком весняних канікул у школах і дитячих садках. На цей та інші маршрути доступна можливість раннього бронювання групових поїздок.
Розклад потягу № 203/204 Дніпро – Ворохта:
- з Дніпра потяг вирушає через день о 14:35, прибуває до Ворохти о 14:09;
- з Ворохти потяг курсує через день (від 2 березня), вирушає о 16:26 і прибуває до Дніпра о 12:35.
Комунальні тарифи
Підвищення цін на житлово-комунальні послуги від 1 березня в Україні не буде. Тарифи на опалення, розподіл газу та гарячу воду в Україні залишаються без змін для побутових користувачів. На їх підвищення продовжує діяти мораторій.
Нагадаємо, в Міненерго активно розглядають питання щодо підняття тарифів на електроенергію для побутових споживачів. Очікується, що тарифи на електроенергію піднімуть у середньому до 3,5-4 грн.
Читайте також: