ДніпроГЕС за її майже столітню історію вже кілька разів намагались знищити. Під час Другої світової війни греблю підірвали спочатку радянські війська, коли німецькі окупанти наблизились до Запоріжжя. А потім її зруйнували і нацисти, коли відступали. Про амбітне будівництво СРСР та про роботу ДніпроГЕСу дотепер – ТСН розповідала у сюжеті в серпні 2021 року.
Тоді команда “Телевізійної служби новин” проводила прямі ефіри з усіх обласних центрів України. І з Запоріжжя також. Тоді в країні теж була війна. Але ніхто і гадки не мав, що може статись із нашими мирними містами вже через шість місяців. І що росіяни знову захочуть знищити ДніпроГЕС.
ДніпроГЕС будували американські інженери
Все починалося наприкінці 20 років минулого століття. У радянської влади була амбітна мета – збудувати грандіозну споруду, яка б постачала електрику великим промисловим підприємствам. Але власними силами здійснити задумане в Союзі були не здатні. Місити ногами бетон – було ще можна, але потрібні були високі технології. Отже будівництвом керували американські інженери, все устаткування також везли з з-за кордону.
“За контрактом американцям – це американська компанія Г'ю Купера, повинні були заплатити чотири з половиною відсотки від вартості усього проекту. Щоб люди розуміли, скільки це грошей – сам Купер в інтерв'ю NYT після запуску ДніпроГЕСу сказав, що будівництво греблі коштувало сто мільйонів доларів”, – розповідав краєзнавець Роман Акбаш.
Станцію звели в рекордні терміни – лише за чотири роки. Задля грандіозної мети не рахували ані грошей, ані ресурсів. На будівництві працювали комсомольці, селяни-утікачі та багато “зеків”, які могли отримати паспорт з чистого аркушу. В газетах писали лише про досягнення великого будівництва. Про те, що на ньому відбувалося – ані слова. Найчастіші звернення до лікарів – поранення після поножів'я. Хоча алкоголь було заборонено продавати в радіусі півсотні кілометрів.
ДніпроГЕС запустили під час Голодомору
Урочистий запуск Дніпрогесу відбувся у жовтні 1932 року, коли в Україні був Голодомор.
Тоді поруч із будівництво у “Будинку маляти” в 32-33-их роках від голоду в ньому померло понад 700 дітей. У документах, що збереглися, зазначені їхні імена – Джек Лондон, Сталін, Перемога, а ще малюк на ім'я “Дніпробуд”. Він помер від недоїдання за два дні після пуску ДніпроГЕСу.
“Впринципі можна провести паралель, що одну з цін, яку ми заплатили за ДніпрогГЕС – це також і цей голод. А де Радянський союз мав би валюту ще брати? Вони тільки починають індустріалізацію, вони тільки будують заводи і ДніпроГЕС. Тому також і за рахунок зерна”, – каже краєзнавець Роман Акбаш.
Під час будівництва ДніпроГЕС затопили села
А ще – за рахунок місцевих жителів і тисяч затоплених будинків. Під час будівництва ДніпроГЕСу жителів сіл попередили – їхні будинки підуть під воду.
“І всі люди хотіли зібрати урожай – картоплю, капусту. І всі сиділи ждали. А вода підходе і буквально дня за два – все затопило”, – згадує жителя села Волоське Олекса Горестримба.
Кладовища із зрубаними хрестами на дні
Завдяки греблі, яку збудували за рахунок шалених жертв, рівень води в Дніпрі підняли на 40 метрів. Затоплені села досі вивчають дайвери. Кажуть, найбільш моторошне видовище – це кладовища, з яких зрубали хрести – аби вони не заважали судноплавству.
Протягом своєї історії ДніпроГЕС пережила чимало – станцію двічі підривали. Вперше – радянські війська, які відступали в 41-му. Велетенська хвиля, яка здійнялась після вибуху, стала причиною численних руйнувань та людських жертв. Тоді загинули не лише німецькі вояки, а й “червоноармійці”, що утримували позиції нижче за течією, та місцеві жителі. Точна кількість жертв досі невідома, але йдеться про десятки тисяч життів.
Вдруге ДніпроГЕС підірвала вже німецька армія, що відступала в 43-му. Після війни станцію тривалий час відновлювали. І вже за кілька років вона знову запрацювала на повну.
Наразі ДніпроГЕС – один з найважливіших стратегічних об'єктів на мапі нашої країни. І саме його 22 березня 2023 року знову намагались знищити російські терористи.
Сюжет ТСН від серпня 2021 року про ДніпроГЕС дивіться за посиланням: “30 років Незалежності”| Запорізька область: Азовське узбережжя, промислові гіганти та жахливі дими
Також читайте матеріал ТСН: Ракетний удар по ДніпроГЕС: чи є загроза прориву та яка ситуація в енергосистемі
Читайте також провідні новини дня: