Росія випустила дві балістичні ракети по Києву 25 березня. За попередньою інформацією, вдруге від початку війни було застосовано “Циркон”. Цілі збила протиповітряна оборона, втім, уламки завдали значних руйнувань.
У Повітряних силах попередили, що в столиці тепер почастішають повітряні тривоги через те, що РФ почала застосовувати ці ракети. Якщо раніше під час загрози балістики з Криму на мапі червоніли переважно південні регіони, то тепер вона ставатиме червоною від півдня і аж до Києва та півночі.
Що відомо про російські ракети “Циркон”, скільки їх може бути в Росії та чим вони небезпечні, в коментарі сайту ТСН.ua розповів військовий експерт Олег Жданов.
Ракета “Циркон”: характеристики
За словами Олега Жданова, “Циркон” – найзагадковіша ракета у Збройних силах Російської Федерації на сьогодні. Це протикорабельна ракета, фактично модернізована П-800 “Онікс”.
“Від самого початку вона була морського базування, на кораблях і на підводних човнах. Потім РФ, модернізуючи цю ракету, почала розробляти комплекс “Утес”, пускову установку під цей контейнер – “Утес-100”, ще його називали “сотка”. Також ракета може застосовуватися стаціонарним протикарабельним комплексом “Бастіон”, – розповів військовий експерт.
Важить 400 кг і летить 9000 км/год
Під час модернізації Росія збільшила вагу головної частини ракети до 300-400 кілограмів, а також її швидкість.
“Вони називають цю ракету гіперзвуковою. Вона має розвивати швидкість до 10 махів, долати близько 9000 км/год”, – розповів військовий експерт.
Станом на сьогодні ракета “Циркон” остаточно не пройшла державні випробування в Росії. Втім, вона вже прийнята на озброєння.
“І це вже другий випадок застосування “Циркону”, перший був у лютому. Ракет в РФ може бути декілька десятків. Немає сьогодні інформації, що якесь підприємство розробило їх серійне виробництво. У них є низка зразків, які були науково-дослідними для проведення випробувань. Тому й немає остаточних тактико-технічних характеристик”, – каже Олег Жданов.
Точна дальність застосування ракети, за словами військового експерта, також невідома.
“Спочатку казали, що від 500 кілометрів, потім казали 600, а зараз деякі джерела в Росії кажуть, що 1000. Єдине, що можна точно сказати, що вона надзвукова. Стосовно гіперзвукової, може, вона, як “Кинджал”, на деяких ділянках траєкторії і розганяється до гіперзвукової швидкості, але це неможливо встановити просто спостереженням. Вона надзвукова, але факт того, що Patriot може її збивати, говорить, що тут нічого особливого немає”, – розповів Олег Жданов.
Долітає до Києва за 3 хвилини
Він каже, що велика проблема – це підльотний час “Циркону”. За надзвукової швидкості до Києва ракета долітає за 3-3,5 хвилини з території Криму.
“Ми достовірно не знаємо, звідки її пускають – з кораблів в акваторії Чорного моря, з російського підводного човна чи з материка комплексом “Утес”. Ще зауважу, що Patriot може збивати цілі на швидкості не більше 2100 кілометрів на годину – дві швидкості маха. Якщо Patriot її збиває, отже, вона летить з меншою швидкістю”, – пояснив Олег Жданов.
Більша й небезпечніша, ніж “Кинджал”
Військовий експерт каже, що ракета “Циркон” більша й небезпечніша, ніж “Кинджал”.
“Вона повинна розганятися з більшою швидкістю. І якщо в ній 400 кілограмів тротилу, то це на 100 більше, ніж у “Кинджалі”. Ліпша вона тим, що вона нова і ми достеменно не знаємо ні тактико-технічних характеристик, ні особливостей властивостей. От зараз є збиті блоки ракети, ми будемо їх вивчати і робити собі якусь уявну картину, що таке ця ракета”, – розповів Олег Жданов.
Може перетворити будинок на щебінь
Ракета “Циркон” високоточна, каже військовий експерт. Вона має кругове відхилення від розрахункової точки прицілювання 10-20 метрів.
Олег Жданов пояснив, чому попри те, що ракети збили над Києвом, вони завдали значних руйнувань. Річ у тому, як її збиває комплекс Patriot.
“Він застосовує ракету, яку ще називають “летючою колодою”. Це болванка, у неї немає вибухової речовини. Вона збиває балістичну ракету з курсу, щоб та не влучила в ціль. Patriot гарантовано влучає в цю балістичну ракету, якщо вистачає часу на реагування. Але тут два сценарії: або йде руйнування ракети в повітрі і вона вибухає – це найкращий варіант, адже тоді незначні уламки падають на землю”, – розповів військовий експерт.
Другий сценарій, за його словами, трапляється частіше – відбувається часткове руйнування ракети в повітрі, головна частина падає на землю і вибухає.
“Тоді ми бачимо такі важкі наслідки. Але вона падає не туди, куди повинна була летіти, її збили з траєкторії”, – пояснив Олег Жданов.
Військовий експерт каже, що в разі влучання “Циркону” в ціль радіус суцільного руйнування може становити до 500 метрів.
“Суцільного, вона перетворить на щебінь будинок, якщо вона влучить у нього. Якщо вона входить у будівлю, то встигає долетіти майже до підвалу. Якщо будівля п’ять-дев’ять поверхів, вона вибухне в підвалі і будинок просто вщент розлетиться. Якщо це сучасна будівля з моноліт-каркасною основою, вона може пробити декілька поверхів і рознести поверх, на якому вибухне”, – розповів Олег Жданов.
Нагадаємо, РФ ударила “Цирконом” по Києву. ДСНС завершила рятувальні роботи – що відомо про постраждалих.
Читайте також: