Як оформити опікунство, піклування, постійний догляд за людиною, що має інвалідність I, II групи

Різне

Особа з I групою інвалідності – це людина, яка повністю втратила працездатність і потребує постійної опіки. Особа зі встановленою II групою інвалідності – це людина, яка здатна до самообслуговування, але нездатна до праці у звичайних виробничих умовах.

Хто може стати опікуном чи піклувальником

Відповідно до ч. 2 ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних взаєминах з підопічним, з урахуванням стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника (ч. 4 ст. 63 ЦК України).

Встановлення опіки або піклування – визначення органами виконавчої влади або судом особи, до чиїх обов’язків входить турбота про дітей або дорослих з обмеженою дієздатністю.

Чим відрізняється опіка від піклування

В Україні передбачені два варіанти офіційного піклування. Це опіка, яка передбачена для недієздатних осіб, і постійний догляд (піклування, патронаж).

Опіка встановлюється над малолітніми особами віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та особами, які визнані недієздатними.

Піклування встановлюється над неповнолітніми особами віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

Тобто опікун призначається, якщо особа визнається повністю недієздатною. Піклувальник призначається, коли дієздатність літньої людини обмежена.

Як оформити опіку та піклування

Необхідно довести, що людина потребує вашого повного піклування, що особа є недієздатною, що за певними юридичними й медичними критеріями вона не може контролювати свої дії, не може об’єктивно оцінювати свої вчинки, що у неї психічні розлади.

Як зазначає юристка Людмила Власенко, щоб встановити опіку / піклування, необхідно:

  • Звернутися до місцевого органу опіки й піклування та отримати рішення про можливість призначення опікуна / піклувальника особі.
  • Подати заяву до суду за місцем проживання особи, над якою встановлюється опіка / піклування, або за місцем проживання потенційного опікуна / піклувальника.
  • В заяві про визнання фізичної особи недієздатною / обмежено дієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
  • До заяви мають бути додані докази на підтвердження психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.

Суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною / обмежено дієздатною, встановлює над нею відповідно опіку / піклування і за поданням органу опіки й піклування призначає їй опікуна / піклувальника. Термін дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною не може перевищувати двох років.

Як оформити постійний догляд

Процедура встановлення постійного догляду оформлюється простіше, ніж опікунство та піклування, адже нема потреби в судовому порядку визнавати людину недієздатною.

За словами адвоката Івана Черкашина, опіка може бути встановлена лише над недієздатною особою, головна ознака якої, що вона не може усвідомлювати свої дії та керувати ними.

“Особа визнається недієздатною винятково за рішенням суду. Тобто неможливо в органах опіки оформити опіку чи визнати особу недієздатною. Для цього є спеціальна судова процедура в межах окремого провадження”.

Якщо особа, яка має винятково фізичні вади або є інвалідом І та II груп і не може обслуговувати себе самостійно, як, наприклад, готувати їжу, прибирати в оселі тощо, то над нею можна встановити постійний догляд. Призначення постійного догляду відбувається без визнання людини недієздатною.

Якщо догляду потребує дієздатна особа, яка усвідомлює свої дії, але у зв’язку зі станом здоров’я потребує стороннього догляду, в такому разі потрібна обов’язкова згода про отримання догляду.

Які документи потрібні, куди звернутися для оформлення постійного догляду

Щоб оформити постійний догляд, необхідно звернутися до сімейного лікаря людини з інвалідністю II групи та попросити надати відповідну довідку, яка видається спеціально для органів соцзабезпечення. За словами адвоката, для оформлення догляду в такій довідці має бути обов'язково зазначено “Особа потребує постійного догляду”.

Потім потрібно звернутися до органу опіки й піклування та надати такий перелік документів:

  • Заяву про те, що особа хоче здійснювати постійний догляд за особою, яка потребує догляду.
  • Копії паспорта особи, яка буде доглядати, та особи, щодо якої буде здійснюватися догляд.
  • Медичну довідку особи, яка буде здійснювати догляд. Важливо, щоб особа, яка хоче здійснювати такий догляд, сама володіла достатнім для цього здоров’ям.
  • Довідку щодо реєстрації місця проживання.
  • Документи щодо права власності на майно або право користування ним.
  • Довідку лікарської комісії, яка підтверджує те, що особа потребує постійного стороннього догляду іншої особи.

Чи можуть мобілізувати опікуна або піклувальника особи з I, II групою інвалідності

Згідно з Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  • Опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною.
  • Особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.
  • Особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не підлягають мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I або II групи за умови, що у таких осіб з інвалідністю немає інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

Згідно з вищезазначеним законом, не підлягають мобілізації військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми або дружини (чоловіка), які за висновком комісії потребують постійного догляду.

Але військовозобов'язаному потрібно довести, що крім нього, немає інших осіб, які за законом повинні утримувати особу з інвалідністю.

 Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *