Після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США в геополітичному плані вимальовуються два потенційні сценарії, які мають величезне значення не лише для України, але й для Європи.
Про це пише британське видання The Telegraph.
Сценарій №1
Перший сценарій передбачає жорстку версію позиції Трампа “Америка передусім”, де підтримка України може зменшитися, штовхаючи її до переговорів з поступками територіями та приреченням мільйонів людей на жахливу долю.
“Трамп висловив розчарування тим, що він вважає дорогим зобов'язанням Америки, стверджуючи, що Європа уникає своєї відповідальності, а США несправедливо несуть на собі фінансовий тягар”, – йдеться у публікації.
Водночас у виданні наголошують, що США справді фінансували Україну набагато більше, ніж будь-яка інша країна, навіть незважаючи на те, що це “фундаментально європейський конфлікт”.
Як пише The Telegraph, Трамп і його радники більше зосереджені на Китаї та розглядають Україну як фактор, який відволікає від Тихоокеанського регіону. Водночас Японія, Південна Корея і Тайвань прагнуть, щоб західні держави докладали більше зусиль для озброєння Києва, передбачаючи небезпеку перемоги Росії з огляду на її китайських, північнокорейських та іранських союзників.
Такий сценарій дає Європі коротке вікно у трохи більш ніж два місяці, щоб підготуватися до ослаблення ролі США в НАТО, підкреслили у виданні. Лідери європейських країн навряд чи зможуть повторити американську військову підтримку, але могли б скоротити розрив, негайно закупивши готову американську зброю і знайшовши спільні рішення для збільшення її виробництва з часом.
Шанси України без підтримки США
Водночас, як пише The Telegraph, в України все ще є шанси здобути перемогу у війні проти РФ навіть без підтримки США.
Про це йдеться, зокрема, у відкритому листі 100 експертів з оборони, серед яких колишній радник Держдепартаменту США професор Еліот Коен і лорд Даннатт, начальник британського Генерального штабу.
В цьому листі експерти наголошують на необхідності “створення масованої високоточної ударної сили для України без зовнішніх обмежень щодо її націлювання…[і] надання Києву реальних гарантій безпеки”.
Захід також може встановити чіткі червоні лінії, визначаючи, скільки території Москва може захопити – у крайніх випадках, – перш ніж викликати більш сильну відповідь для захисту безпеки континенту.
Звісно, все це припускає, що Європа щиро віддана – як запевняли багато її лідерів – поразці Росії, а не погоджується на поганий і, отже, небезпечний мир.
Сценарій №2
Інший сценарій, який описує видання, більш оптимістичний.
Після перемоги Трампа Україні більше не доведеться терпіти адміністрацію Байдена, чия нерішучість з часом постійно послаблювала позиції Києва.
“Трамп міг би нас здивувати. Його непередбачуваність може змусити його уникнути раннього зовнішньополітичного кроку, який міг би нагадувати “поразку Америки”, наприклад, виведення військ з Афганістану за Байдена. Дотримуючись думки колишнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона, Трамп міг би шукати більш жорстку, більш непередбачувану позицію, яка б стримала противників Заходу. Однак враховуючи передвиборчу риторику Трампа та радників, яких він має навколо себе, цей сценарій був би несподіваним поворотом”, – резюмували у виданні.
Нагадаємо, речник російського диктатора Дмитро Пєсков не виключив можливості спілкування глави РФ Путіна з Дональдом Трампом до інавгурації новообраного президента США.
Читайте також: