Лобісти, яким невигідна дешева атомна енергія, блокують добудову ХАЕС – експерт

Економіка

Політолог Юрій Гаврилечко вказує, що гальмування цього проєкту вигідне групам, які зацікавлені в дорогій електроенергії з маневрової генерації та імпорті, оскільки атомна енергетика є найдешевшою на ринку.

«Атомна енергетика – це найдешевша електроенергія в Україні, яка дозволяє стримувати зростання тарифів. Але сьогодні ми бачимо цілу інформаційну кампанію проти добудови двох енергоблоків ХАЕС, що супроводжується тезами про їхню “згубність” і “технічну невизначеність”», – зазначив експерт.

Після захоплення Запорізької АЕС Україна втратила близько 20% загального виробництва електроенергії. Це призвело до дефіциту базової генерації, який досі не вдалося компенсувати. Водночас у публічному просторі активно просувається теза про необхідність імпорту електроенергії та розвитку маневрових потужностей, значна частина яких перебуває у приватній власності.

«Логіка очевидна: чим менше дешевої атомної генерації, тим більше можливостей для зростання тарифів, що вигідно власникам маневрових станцій та імпортерам електроенергії. Це питання ринку, а не технологій. Якщо подивитися на медіа за останні два роки, можна побачити активну кампанію на користь імпорту електроенергії та розширення малої маневрової генерації, натомість про добудову ХАЕС говорять у негативному контексті», – пояснює Гаврилечко.

Парламентська ТСК нещодавно підтвердила, що собівартість електроенергії з АЕС становить 1–1,5 грн/кВт*год, що значно дешевше за інші джерела.

«Вигода очевидна: якщо держава не добудує ці блоки, енергетичний ринок ще більше залежатиме від приватних генераторів та імпорту. Це дасть можливість піднімати тарифи, а олігархи отримають ще більше впливу на урядові рішення», – наголошує експерт.

Наразі дискусія навколо ХАЕС триває, і питання енергетичної безпеки України залишається відкритим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *