Як правильно – “підсніжник” чи “пролісок”: яка вона, таємниця первоцвітів

Різне

Як правильно – підсніжник чи пролісок? Хтось вважає, що це назви однієї й тієї ж рослини, хтось – що підсніжник є русизмом.

Насправді це різні первоцвіти, вони не лише цвітуть у різний час, а й на вигляд різні, мають різний колір.

Чим відрізняються підсніжник і пролісок, розповів відомий мовознавець Олександр Авраменко.

Підсніжник і пролісок відрізняються часом появи та цвітіння. Першими наприкінці лютого з'являються підсніжники, вони ростуть протягом березня-квітня. Проліски теплолюбніші та розквітають вони на місяць пізніше.

Різні ці квіти й на вигляд. Підсніжники розквітають білими квітами, а проліски “мають переважно дрібні блакитні квіточки, тому в народі їх ще називають “небесниками” або “небовим ключем”, – розповів Авраменко.

“До речі, підсніжники занесені до Червоної книги України”, – зазначив мовознавець.

Ось такі на вигляд підсніжники

А ось такі – проліски

Підсніжники та проліски – чим ще відрізняються первоцвіти

Підсніжники – це багаторічні цибулинні рослини з одинарною білою квіткою. Як зазначив Авраменко, з'являються вони наприкінці лютого. Влітку вони ховаються під землю до наступного року. Після цвітіння підсніжник утворює невеликий плід з насінням, яке переносять мурахи, – таким чином квіти поширюються лісом. В Україні квітка має ще такі назви: скорозріст, сніжноцвіт, ярник, скоролісок, галантус.

Цікаві факти про підсніжники

  • Найбільше видів цієї квітки можна зустріти на Кавказі. Там є 16 видів підсніжників.
  • У підсніжника є органічна сполука галантамин. Його використовують для лікування залишкових явищ поліомієліту (дитячого спинномозкового паралічу), рухових порушень, пов’язаних з порушенням ЦНС, та інших захворювань.
  • Він здатен витримати десятиградусний мороз.
  • Цибулини підсніжника отруйні.
  • Підсніжник – родич нарциса.

Проліски також належать до багаторічних цибулинних квітів, які з'являються ранньої весни та переважно мають дрібні блакитні квітки. Ці декоративні гарні рослини ростуть переважно в листяних і мішаних лісах. Вони є цінним медоносом для ранніх комах.

Цікаві факти про проліски:

  • В давні часи з соку пролісків робили клей.
  • Він застосовується в настоянках від застуди та грипу.
  • Квітки переважно синього кольору, але зустрічаються рожеві, білі та фіолетові. Рослини зазвичай квітнуть навесні, але зустрічаються й такі, що цвітуть восени.

Читайте також:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *