В чому особливість нешліфованого рису
Зерна такого рису піддаються мінімальному обробленню, а тому в них зберігається живильна висівкова оболонка. Також такий продукт відрізняється світло-коричневим кольором, має жорсткішу текстуру та приємний горіховий смак. Часто його в народі ще називають “бурий рис”. В такій крупі зберігається максимум поживних речовин.
Однак приготування нешліфованого рису значно довше — може займати від 25 до 40 хвилин. Також продукт не розварюється в гарячій воді і не може зберігатися надто довго.
Що таке шліфований рис
Таке зерно повністю очищується від оболонки в процесі оброблення. Через це крупа відрізняється більш м'яким смаком та білим кольором. Шліфований рис наш організм легше засвоює.
Готується така крупа швидше — вам знадобиться всього 10-15 хвилин. Її вартість нижча, а термін зберігання довший.
Який рис кращий для здоров'я
Найбільша кількість корисних речовин міститься саме в оболонці зерна. А тому нешліфований рис, який її ще не втратив, має в своєму складі різноманітні вітаміни, мінерали, макро- та мікроелементи. Серед дієтологів та нутриціологів нешліфований рис більше цінується, ніж білий. Адже він допомагає наситити організм корисними речовинами.
Так, за словами Аліші Вірані, власниці “Wholesome Fuel”, зовнішній шар зерняти містить багато клітковини. Тому її в бурому рисі завжди більше. Звичайно, це не означає, що білий рис — поганий. Просто до нього потрібно додати клітковину — овочі чи зелень (наприклад, шпинат), щоб зробити кориснішим.
Більшість цінних для здоров'я елементів шліфований рис втрачає під час оброблення. Однак багатьом його смак більше до вподоби.
Переваги шліфованого і нешліфованого рису
Хоча і шліфований, і нешліфований рис вважаються чудовим джерелом вуглеводів, кожен із цих видів має свої особливості. Ключовими перевагами бурого рису можна назвати:
- останні дослідження показали, що споживання в їжу нешліфованого рису допомагає провести профілактику діабету, серцевих захворювань та деяких видів раку;
- лише одна чашка бурого рису забезпечує близько 11% добової рекомендованої норми клітковини (для порівняння, у білому всього 2,1%), також у його складі більше білка, що допомагає довше почуватися насиченим, а також підтримує стабільний рівень цукру в крові;
- в нешліфованому рисі багато вітамінів і мінералів, зокрема 19% від добової норми магнію, 87% марганцю, 21,3% селену, 32,5% вітаміну В3;
- в нього менший глікемічний індекс, тобто рівень глюкози (цукру в крові) буде зростати повільніше.
А які ж переваги має білий рис? Їх також немало:
- шліфований рис легший для шлунку, хоча в бурому і міститься більше клітковини — це не завжди добре, наприклад, клітковина може стати проблемою, якщо ви боретеся з розладами шлунку;
- цей продукт ідеально підходить перед тренуванням, адже до його складу входять прості вуглеводи, які легко засвоюються та зарядять вас енергією;
- у збагаченому білому рисі більше фолієвої кислоти, ніж у бурому, майже стільки ж селену, а також магній, кальцій і вітамін В3 (хоч і менше, ніж в нешліфованому).
Бурий і білий рис: шкода
За словами заступниці директора з питань харчування Інституту доброго господарювання в США Стефані Сассос, хоча рис і є чудовим продуктом, він має один важливий недолік, який є небезпечним для здоров'я. До його складу може входити миш'як, який рослина поглинає з води та ґрунту під час зростання. Миш'як — відомий канцероген і може завдавати непоправної шкоди за постійного споживання.
Звичайно, ризик для здоров'я є лише тоді, коли ви будете їсти рис щодня і у великих кількостях. Також можна зменшити вміст цієї небезпечної речовини, якщо спочатку промити зерно, а потім відварити його в чистій воді.
Який рис підходить для схуднення
В нешліфованому рисі небагато калорій — всього 111 ккал у вареному продукті. В вареному білому рисі, до прикладу, 117 ккал. Проте в бурому вдвічі більше марганцю та фосфору, в два з половиною рази більше заліза та вітамінів групи В (зокрема, B6, B2 та B1). Тому якщо ви вибираєте дієту саме для схуднення, краще споживати нешліфований рис.
А щоб купити дійсно якісний продукт, експерти радять обирати той, який був розфасований у країні-виробнику.
Читайте також:
Як зварити смачний рис. Секрети приготування розсипчастого рису