Аскорбінова кислота бере активну участь в утворенні гормонів щитоподібної залози, виробленні колагену, перетворенні серотоніну – одного з головних нейромедіаторів. Також вітамін С відповідає за надходження глюкози до клітин тканин. Крім того, аскорбінова кислота надає потужну омолоджувальну дію на всі тканини організму та уповільнює старіння.
Але вживати таблетований вітамін С для профілактики на власний розсуд — недоречно. Загальнорекомендована щоденна кількість вітаміну С для дорослої людини — до 1500 мг.
Щоб забезпечити її, досить з'їдати регулярно кілька яблук, апельсин, овочевий салат. Аскорбінка з цих продуктів ідеально засвоюється, а зайве просто виводиться з сечею. Якщо немає клінічних ознак дефіциту вітаміну С, вживати його у концентрованій формі взагалі не варто.
Якщо до організму постійно надходить велика кількість аскорбінової кислоти, зрештою збільшується навантаження на нирки й підвищується ймовірність розвитку гіпероксалатурії — утворення каменів. Є також ризик розвитку аскорбінового нефриту — небезпечного ураження нирок.
Оскільки вітамін С підвищує засвоюваність заліза, у великих дозах він протипоказаний дітям з підвищеним гемоглобіном.
У жінок дуже високі дози вітаміну можуть викликати гормональний дисбаланс.
Яка добова норма вітаміну С повинна бути у дорослого
Дозування залежить від статі та маси тіла. Для чоловіків вона становить, в середньому, 90 мг в день, для жінок – близько 70. У деяких випадках (під час відновлення після травм і захворювань, під час спортивних змагань, за умови виснаження, гіповітамінозу тощо) доза вітаміну С може бути збільшена, але вона не повинна перевищувати 2000 мг на добу.
Фізіологічна потреба людини в аскорбіновій кислоті в середньому варіюється від 30 до 90 мг на добу. Точне дозування допоможе розрахувати лікар після уточнення особливостей харчування, способу життя та цілей приймання.
Раніше ми писали, яка риба корисна для здоров'я. Більше про це читайте у новині.
Читайте також: